Nasır Giderici Bakımlar

Ayak nasırlarının oluşum nedenleri, ayak nasırı tedavisi ve ayak nasırları için uygun bakımlar anlatılmıştır.

Nasır Giderici Bakımlar

Nasır, ayak ya da diğer yerlerde oluşan genellikle basınç ya da darbe sonucu oluşan yaralanma sonucundaki oluşumlardır. Nasır, çok ciddi hastalık olmasa da bireyi engellediği zaman tedavi olunmalı ve bakım yapılmalıdır. Genellikle birey etkili bakımlar ile ilaca başvurmadan da nasırı yok edebilir. Bugün sizlerle nasır giderici bakımları konuşacağız. Nasır genellikle çok dar ayakkabı giyildiğinde, ayak fazla basınca ve ayakta kalmaya maruz kaldığında, ya da farklı aletlerin uzun süreli yanlış kullanımında nasırlaşma görülebilir. Nasır tedavisiiçin çeşitli bakımlar mevcuttur.Peki, bizler nasır için hangi bakımları yapabiliriz bir bakalım ve öğrenelim.

Nasır Giderici Bakımlar Nerede Yaptırılır?

Nasır bakımının en önemli özelliği, bazen nasırın tekrar ortaya çıkabilmesidir. Bu aslında yanlış bakım seçiminden ötürüdür. Zira nasır tedavisinde çok kullanılan nasır bantları kısa vadede işe yarasa da nasır tekrarlar. Bunun nedeni nasırı tek seferde ortadan kaldırmaya çalışması ama başarısız olmasıdır. Bu yüzden de bakım yaptırırken nasır kısa aralıklarla ama tek seferde değil de farlı zamanlarda tedavi edilmelidir.

Elbette ki en sağlıklı olanı cildiye uzmanından yardım almaktır. Ama çok ufak olan ve yeni başlayan nasırlar için biz de evde bakım yapabiliriz. Ama büyük ve süreli sıkıntı yapan nasırlar için belki de en uygun çözüm medikal bakım sağlayan merkezlerde nasır bakımı yaptırmaktır.

Ayak Nasırı Oluşmaması İçinYapılabilecekler

Öncelikle dar ayakkabıları bir köşeye atma vakti geldi. Ayakkabıdaki darlık nasırın bir numaralı nedenidir. Dar ve rahat olmayan ayakkabılar çabuk terleme ve basınç yapar. Ayak başparmakları ya da ayak tabanları bu yüzden de sertleşir. Bu sertlik zamanla nasırlaşır. Nasır ise büyük bir acıya ve rahatsızlığa neden olur.  Bu rahatsızlığı engellemek adına giydiğiniz ayakkabıları uygun ve ortopedik taban seçin. Numaranız ne çok büyük ne de çok küçük olsun.

Ayakların uzun süre havasız kalması da gene nasır nedenidir. Ayaklarınızı elinizden geldiğinde havalandırın. Açık ayakkabıları tercih edin. Kışın kullandığınız çorapların kaliteli olmasına özellikle de asla naylon çorap giymemeye dikkat edin.