Göz Bakımı

Göz bakımı, birçok insanın özen gösterdiği konuların başında yer almaktadır.

Göz Bakımı Nedir?

Göz bakımı, birçok insanın özen gösterdiği konuların başında yer almaktadır. Çünkü göz, insanların yorgun, hüzünlü, mutlu vb. bütün duygularının dışa vurumu en büyük rolü oynamaktadır. Gün geçtikçe ve yaş ilerledikçe de yaşlılık belirtilerinin giderilmesi ve göz sağlığımızın ilk günkü gibi olabilmesi için göz bakımı oldukça önem arz etmektedir. Yalnız göz bakımı sadece birkaç kez yapılması gereken bir uygulama değildir. Düzenli ve doğru yapılan göz bakımları hem göz hem de göz çevresi için olumlu etkiler yaratacaktır. Tabi ki bakımdan önce dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır.

Göz Bakımı Nasıl Yapılır ve Göz Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 İlk olarak bu hususları ele alacak olursak, düzenli ve kaliteli uyku ilk sırada yerini alır. Düzensiz uyku gözlerin en büyük düşmanıdır. Tüm gün aktif olan gözlerimizin de diğer tüm organlarımız gibi dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için uyku hususu kesinlikle göz ardı edilemez. Gözlerinizi toz, duman, aşırı güneş ışığı ve rüzgârdan da korumanız gerekmektedir. Oldu ki bu ve benzeri bir duruma maruz kaldığınızda sık sık gözlerinizi kırpın ve avcunuzun içiyle küçük masajlar uygulayın. Görme yetinizin azalmasını istemiyorsanız gözlerinizi sık sık sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirerek günlük göz egzersizlerinizi aksatmayan. Bu hususlara dikkat ettikten sonra göz bakımınız için diğer göz bakım önerilerimizi uygulayabilirsiniz.  Zambak, papatya, ıhlamur ve lavanta gibi bitkilerin dinlendirici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu bitkilerin çaylarını yapabilir ve yaptığınız bu çayları pamuk yardımıyla gözlerinizde 10 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra da gözlerinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. Her gün düzenli bir şekilde yapılan bu uygulama gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra gözaltı morluklarıoluşmasını ve gözlerinizin şişmesini önleyecektir.

Makyaj Yapan Bayanların Göz Bakımında Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Eğer her gün makyaj yapan bir bayansanız bu uygulamalar sizin için daha çok önem kazanacaktır. Makyaj malzemelerinin gözlerinizde yaratmış olduğu deformasyonların giderilmesinde sizlere yardımcı olacaktır.  Makyaj yapan bayanların her gün makyajlarını temizlemeleri ve yüzlerini bebek şampuanıyla yıkamaları işlerini kolaylaştıracaktır. Kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesiz olması yaşlanma semptomlarını artıracak ve gözlerinizin mikrop kapma olasılığı yükselecektir. Bahsettiğimiz bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece çok sağlıklı gözlere sahip olabilirsiniz. Göz bakımı; güzelliğinizin ön plana çıkmasında ve daha sağlıklı gözlere sahip olmanızda size yardımcı olacaktır.

Image title