Gözaltı Morluklarının En Sık Nedenleri

Gözaltındaki büyük morluklar sizleri dışarıdan daha yorgun ve yaşlı görünmenize sebep olacaktır.

Gözaltı Morluklarının En Sık Nedenleri

Göz çevresi bakımı tüm yaşantımızda oldukça önemlidir. Gözaltındaki büyük morluklar sizleri dışarıdan daha yorgun ve yaşlı görünmenize sebep olacaktır. Bu morlukların çok farklı sebepleri olabilir. Bunların başında uykusuzluk ve göz yorgunlukları yer alır. Eğer gözaltı morluklarınızın sebebi bunlardan biri değilse en sık görülen diğer 3 seçenek ele alınmalıdır. Genetik, alerjiler ve burun akıntılarıdır. Genetik olan kişilerde genellikle cilt yapısında yoğun olarak melanin dediğimiz koyu renge neden olan maddeye bağlıdır. Atopik egzama ve yaşlanma da bir diğer sebepler arasında yerini almaktadır. Yaşlanma ile gözaltı cildimiz incelir, kolaj en dediğimiz madde azalır ve gözaltındaki damarlar daha da belirginleşir. Yüzümüzde kemik yapılarının çıkıntılı olması, göz kapaklarının şiş olması ya da gözaltı çukurlarının belirgin olması gözaltı morluklarınızı daha da ortaya çıkaracaktır. Gözaltı morluklarınızın sebeplerini belli başlıklar altında inceleyecek olursak;

Alerjik Reaksiyonlar

Koyu renkli halkaların bir diğer sebebi de alerjidir. Bu alerjiler arasında yiyecek alerjileri, kozmetik alerjileri ya da ev ya da iş yerinizdeki tozlardan kaynaklı alerjiler neden olabilir. Alerji sebebiyle göz kapağı damarları genişleyerek görünürlüğü artar ve gözaltı morluklarınız oluşur.

Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünleri özellikle son kullanma tarihi geçmiş ürünler alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. İçindeki bakteri sayısı artmıştır ve bu durum cilt problemlerine sebep olur. Gözlerinizin kaşınmasına sebep olur. Siz gözlerinizi kaşıdığınız da ise melanin maddesi üretimi artarak gözaltı morluklarıortaya çıkar.

Burun Tıkanıklığı

Burnunuz tıkandığında da göz kapaklarınız ve burnunuz arasındaki damarlar şişerek daha da belirginleşir. Bu durum gözaltı morluklarınızın ortaya çıkmasına neden olur. Burun geçişinin açılması ile gözaltlarınız eski haline dönecektir.

Vitamin Eksiklikleri ve Düzensiz Beslenme

B, C, E, K vitaminin eksiklikleri de gözaltı morluklarının sebebi olabilir. Bu vitaminler böbrek üstü bezlerimizin çalışmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Eğer böbrek üstü bezlerimiz çalışmaz ve vitamin emiliminiz bozulursa vücudunuz şişer ve damarlarınız daha da belirginleşir. Doğal olarak bu durumda gözaltlarınız morarmaya başlar. Aynı zamanda alkol ve kahveyi fazla tükettiğinizde vücudunuz susuz kalır. Cildin oksijen emilimi azalır ve cildiniz sağlıklı rengini kaybeder. Bu etkenler arasında sigara kullanımı, hormonlar ve uykusuzluk da yer alır.

Image title