Kırışık Bakımları

Cildimizin yaşlanmasını ve kırışmasını hızlandıran bazı faktörler vardır. Bu faktörleri ele alarak değerlendireceğiz ve kırışıklıkları önleyebileceğimiz püf noktaları değerlendireceğiz.

Kırışık Bakımları

Doğduğumuz ilk günden itibaren birçok organımız gibi cildimizde yaşlanmaya başlıyor. Yaşlandıkça deri şekil değiştirir ve cilt canlılığını yitirir. Esnek lifler birbirinin arkasından kırılır ve kaslar lifli bir hale gelir. Yaşlanma başlamadan önce cilt gevşek durumdayken belli bir zamandan derinin kıvrımları derinleşir ve kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. İlk olarak dudak çevresinde, alın ve şakaklarda kırışıklıklar belirgin bir hale gelir. Zamanla yanaklar ve boyunda ve yanaklarda da oluşur.

Kırışıklıkları Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Cildimizin yaşlanmasını ve kırışmasını hızlandıran bazı faktörler vardır. Bu faktörleri ele alarak değerlendireceğiz ve kırışıklıkları önleyebileceğimiz püf noktaları değerlendireceğiz. İlk olarak en önemli hususu ele almak istiyorum. Dengeli beslenme ve dengeli bir uyku her zaman bizi olduğumuzdan daha genç görünmemizde etkili olacaktır. Bunların yanı sıra sigara ve alkolden uzak durmak, oldukça stressiz bir hayat yaşamaya çalışmak ve bilinçsizce güneşte kalmamak gerekir.  Kırışıklıkların oluşumunda etken faktörleri başlıklar atında toplamak gerekirse;Dış etkenler:  Dış etkenlerde ilk sırayı sizin de tahmin edeceğiniz gibi güneş almaktadır. Daha sonra sigara ve alkol kullanımı da cilt ve göz altı kırışıklığında rol oynayan faktörler arasında yerini almaktadır. Genetik:  Belki de elimizde olmayan tek etken diyebileceğimiz bir etkendir. Genetik etkenleri incelemek isterseniz ailenizin bu konuda ki cilt hikayesini araştırabilirsiniz. Gözlatı bakımı: Düzenli ve doğru uygulanan gözaltı bakımı ile cildin yaşlanması ve kırışması önemli ölçüde engellenir. Bu etkenlere dikkat edildiğinde daha genç bir cilde sahip olmamız kaçınılmazdır.

Kırışıklıklarda Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Cilt kırışması ilerlediğinde bunun giderilmesi için de alternatif çözümler vardır. En çok tercih edilen çözümler arasında yüz germe işlemi yer almaktadır. Bunun yanı sıra botox, dermabrazyon uygulaması da yapılabilir. Sarkma oluşmuşsa cerrahi lifting de tercih edile bilinir.

Kırışıklıklarda Kullanılan Doğal Yöntemler

Oluşan kırışıklıkları cerrahi yöntemler uygulamadan da azaltmak mümkündür. Doğal yöntemler ile de kırışıklıklarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bunun için kendinizi doğanın eşsiz zenginliklerine bırakmanız yeterlidir. Bu konuda kullanabileceğiniz birçok tarifle karşılaşabilirsiniz. Hangisini tercih edeceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız eğer cilt tipinize uygun denemiş maskeleri kullanmanız alacağınız sonuç açısından oldukça önemlidir. Bu maskelerden dikkat çekenler arasında kakao maskesi, avokado maskesi ve maya maskesi ilk sıralarda yerini alıyor.