Solaryum

Solaryumun ne için kullandığı,  yararları ve zararları ele alınmış ve kuralları belirtilmiştir.

Solaryum

Solaryum makineleri, UV ışını üreten yapay bronzlaştırıcılardır. Ultra viyole ışınları UVA, UVB ve UVC olarak adlandırılır. UVC ışınları zararlıdır. Bronzlaşmayı sağlayan UVA ve UVB ışınlarıdır. UVB ışınları çok güçlü ve yakıcı ışınlardır. Üst derinin kalınlaşmasını sağlar. Solaryum uygulamasında kullanılan ışınlar da aynı doğadaki sistemle çalışmaktadır. Genelde bayanların tercih ettiği yapay bronzlaşma işlemi olan solaryum günümüzde pek çok insan tercih etmektedir. Solaryum deriyi bronzlaştırma dışında vücuda bir faydası yoktur. Aksine birçok zararı vardır. Solaryum cihazları içerisine girebileceğimiz bir kabin tarzında yapılmıştır. Bunun sebebi tüm vücuda rahatlıkla etki göstermesi içindir. Her solaryum cihazı farklı işlemle çalışır.

Solaryumun Faydaları Nelerdir?

Genellikle estetik için başvurulan bu yöntem ciltteki sivilce, akne izlerinin tedavisinde de kullanılıyor ve sedef hastalığına iyi geliyor. Solaryum ışınları metabolizmayı güçlendirir ve solunum yolunu düzenler. Soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltıyor. Vücut virüslü hastalıklara karşı dirençli oluyor. Ayrıca kalsiyum eksikliğinden dolayı rastlanan kramplara karşıda etkisini gösteriyor. Işınlar D vitamini üreterek kemik erimesine karşı koruma oluşturuyor. Kalp ve dolaşım sistemini güçlendiriyor. Depresyona karşı etkili olan solaryum kişinin öz güvenli olmasına yardımcı olur. Kendini iyi hissetmesini sağlar.

Image title


Solaryum Zararlı Mıdır?

Solaryumun faydalı bir yöne yoktur. Ancak güzel ve şık görünüm için özellikle bayanlar tercih eder. Ultraviyole ışınları kanser içermektedir. Radyasyona sürekli mağdur kalan bir bayan tehlike içerisindedir. Bir kez bile denenmesi size zarar verebilir. Fakat birçok insan bunu göz ardı etmektedir. Bu ışınlar vücudumuza direk etki ederek kanser riskini oldukça artırır. Yapılan araştırmalar sonucu solaryum uygulamasını ayda birden fazla kullanan bayanların %55’inde cilt hastalıkları gözlemlenmiştir. Türkiye’de solaryum fazla güvenli değildir. Çünkü pek çok çalışan eğitimli değildir. Bu cihazları kontrol edecek kaliteli bir ekipte bulunmamaktadır. Süreyi ve ışığın şiddetini kişiye göre ayarlamakta çok önemlidir. Fakat bu Türkiye’de çok önemsenmemektedir.

Solaryum Kuralları Nelerdir?

  • Alkol alındıktan sonra solaryuma kesinlikle girilmemelidir.

  • Ağda, epilasyon ve ya cilt bakımından sonra solaryuma girmek doğru değildir.

  • Kalıcı makyaj ve lazer işlemlerinden sonra solaryuma girilmez.

  • 16 yaşından küçükler için solaryum fazlasıyla zararlıdır.

  • Şüpheli bir durumla karşılaşıldığı zaman mutlaka doktora görünmeniz gerekir.