Batık Tırnak Bakımları

Batık Tırnak Bakımları, bu yazıda tırnak batıklarının oluşum sebepleri, tedaviler ve evde bakımın nasıl olduğu anlatılmıştır.

Batık Tırnak Bakımları

Günümüzde tırnak bakımı oldukça önem arz eder. Ellerimiz en sık kullandığımız ve dış ortama en çok maruz kalan organdır. El ve tırnakların bakımı, sağlıklı bir şekilde bakım yapılması önemlidir. Tırnak batıkları can yakan ve oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Batık tırnaklar, hoş olmayan görüntüsünün yanında bir de acı vericidir. Bu yüzden de kesinlikle sağlıklı bir bakım gerektirir. Ayrıca ayak tırnaklarında da batıklar sık yaşanır. Batık tırnaklar tırnağın köşesinde ayak ve el etlerine girmiş bir şekildedir. Sizin için bugün batık tırnakların bakımının nasıl yapıldığını konuşacağız. Öncesinde de batık tırnakların olası nedenlerine bir bakalım.

Batık Tırnak Nedenleri Nelerdir?

Özellikle de başparmaklar tırnaklarının yanlış kesilmesi

Tırnakların çok kısa kesilmesi( tırnak dipleri etlere denk gelmemelidir)

Yanlış tırnak kesimleri( tırnakların fazla düz kesilmesi)

Aşırı dar ayakkabı giyilmesi

Batık Tırnak ve Tedavisi

Batık tırnak bakımlarında en sık yapılan tedavi, özelikle de kötü ve tekrarlayan batıklarda yapılan cerrahi işlemlerdir. Bazı batıklar ne kadar bakım yaparsanız yapın tekrarlar. Bu tarz vakalarda uzman kişilerce cerrahi operasyonlar yardımı ile batık tedavisi yapılır.

Tel tedavisi

Tırnak batıklarında sıkça kullanılan bir diğer tedavi de tel tedavisidir. Bu diğer bakımlara göre pahalı ama etkili ve kesin çözüm yollarındandır.

Tırnak Batmasına Evde Bakım

Tırnak batıklarında evde bakım için bazı şeyler yapılabilir. Yeni başlayan ve sizi çok fazla rahatsız etmeyen batıklar için etkili çözümler var. Evde kendi başınıza yapılabileceğiniz pratik çözümler ile tırnak batıklarından kurtulabilirsiniz.

Pamuk sıkıştırmak en sık yapılan küçük ama etkili çaredir. Öncesinde batık bölgesi iyice yıkanır. Sonra iyi bir krem ile ovalanır. Krem acıyı azaltır, tırnağı yumuşatır. Sonra batık olan tırnağın altına pamuk konulur. Böylece bu yöntem bir hafta sürdürülürse batık giderilebilir.

Medikal ayak bakımı da bir diğer etkili çözümdür. Zira medikal bakım etkili ve bilgili uzmanlar tarafından yapıldığı için el ve ayaklarda batık da oluşmaz. Batık engellenir ya da oluşan batık giderilmeye ve tedavi edilmeye başlanır. Yapılan iyi bir manikür ve pedikür batık oluşmasını engeller.