Diyabetli Ayak Bakımı

Diyabetli ayak bakımı, özen isteyen ve bakımı devamlı yapılması gereken bir durumdur. 

Diyabetli Ayak Bakımı

Diyabet tıptaki adı ile diyabetesmellitus, halk arasında sıkça şeker hastalığı olarak adlandırılan sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Diyabet hastaları, diyabetin şiddeti ve ilerlemesine göre değişik tedavi görür ve farklı ilaç aşamaları yaşarlar. Diyabet hastaları diyabetin beraberinde getirdiği pek çok rahatsızlıktan muzdariptir. Bunların en başında da ayak rahatsızlıkları geliyor. Diyabet olan kişinin ayaklarında sıklıkla hastalık ve rahatsızlıklar yaşanır. Bugün sizinle diyabetli bireyin ayak sorunlarından ve ayaklarına yapması gereken tedavi ile bakımdan konuşacağız. Diyabetik ayak bakımından önce sizlerle diyabetin neden olduğu ayak hastalıklarından konuşalım.

Diyabetin Ayak İle İlgili Yaptığı Komplikasyonlar

Nasır

Mantar enfeksiyonu

İltihaplı şişme

Ayakta oluşan şekil bozuklukları

Kemik enfeksiyonu

Ayak yaraları. Tüm bunlara diyabet neden olur. Peki diyabetli ayak bakımı nasıldır? Merak mı ediyorsunuz. Yazının devamını okuyun.

Diyabetli Ayak Bakımı

Diyabetli ayak bakımı, özen isteyen ve bakımı devamlı yapılması gereken bir durumdur.  İlk yapılması gereken elbette ki diyabet ilaçlarının sağlıklı alınmasıdır. Bunun sonrasında da diyabet için ayaklarda oluşan hastalılara uygun ilaçlar varsa doktora danışıp alınmalıdır. Bazen ise ayak bakımı evde yapılmalı ya da uzman kişilerce belli aralıklarda tekrarlanmalıdır. Bu bakım nasıldır, bir öğrenelim.

Evde Diyabetli Ayak Bakımı

Evde diyabetli ayak bakımı nasıldır, bir bakalım. Kendiniz de çok ağır olmayan ufak diyabet etkisi ile oluşan yaralara bakım yapabilirsiniz. Ufak tüyolar ile yaraların büyümesini engeller ya da iyileşmesini sağlarsınız.  Öncelikle iyi bir sabun edinin. Doktorunuza ya da bir uzmana danışarak aldığınız sabun ile ılı suda her gün diyabetli ayaklarınız yıkayın. Böylece mikropların üremesi engellenir, iyileşme hızlanır.

Her gün çorap değiştirin. Ayrıca çoraplarınız kesinlikle pamuk olsun. Sentetik ya da naylon olan çoraplar terlemeyi hızlandırır ve mikrop üretir. Bu da yaraları daha da hızlandırır. Derin ve büyük yaralar oluşur.

Ayaklardaki nasırlar, sertlikler için kendi başınıza asla kesici alet kullanmayın. Medikal bakım yaptırın ya da uzman doktorunuzdan bakım nasıl yapabileceğinizi hangi aletlerin uygun olduğunu öğrenerek bir manikür pedikür süreci başlatın.  Unutmayın diyabetli ayak bakımı özen ister.