Batık Tırnaklar İçin Tel Bakımı

Tırnak batması, çocuk, genç ve yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi kısacası insan hayatını zorlaştıran bir problemdir.

Batık Tırnaklar İçin Tel Bakımı

Tırnak batması, çocuk, genç ve yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi kısacası insan hayatını zorlaştıran bir problemdir. Batıklar genelde tırnak kökünde oluşurlar. Tırnağın uç kısmı kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede mikrop oluşturur. Ağrı ve şişme gelişen tırnakta ayakkabı giymek, yürümek çok zor olur.

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?

- Ayağı çarpma,bunun sonucunda tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması gibi sebeplerle

- Ayağın aşırı terlemesi

- Ucu dar,aşırı geniş,  yüksek topuklu ayakkabıların uzun zamanlı giyilmesi

- Çok dar ve uzun saatler çorap giyilmesi

- Herhangi bir tırnak mantarı hastalığı ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşmalar

- Ayak ve parmak yıpranmaları

- Hamilelik ve benzeri aşırı kilo artışları

- Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi

- Çok koşmak   

Batık tırnak oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar olmaması için batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşamdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesilmesine dikkat edilmeli, ayak darbe ve yıpranmalardan korunmalıdır.Aksi takdirde böyle sorunlarla karşılaşabiliriz.

Tırnak Batmasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Batık tırnak tedavisinde uygulanan yeni bir sistemdir. Batık tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamaktadır ve tekrar batması engellenmektedir.

Aynı diş teli gibi çengelli olan teller batığın şekli ve yerine göre uzman kişi tarafından uçları kıvırarak tırnak batmalarını düzeltmek için kullanılır. Bu tedaviyi yapan kişinin uzman olması gerekir aksi halde tedavi yapılan kişiye zarar verilebilir.

Bu sistemle yatağı bozulup yanlardan et içine batık olan tırnak iki yandan demir tellerle askıya alınıp ortadan sıkıştırılıp yukarıya doğru kaldırılır. Tırnağın batıktan kurtulup düz bir şekilde uzaması sağlanır.

Bu tedavinin hemen ardından hasta ayakkabısını giyer ve günlük yaşantısına devam eder.

Bu yöntemden sonra ameliyata gerek kalmaz ve kullanılan bu yöntemle hasta belli zamanlarda kontrole gelir ve telin takıldığı yer değiştirilir.Böylece tedavi tamamlanır.

Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Hassas bakım yapılır yani tel takılırken hiç bir şey hissetmezsiniz.Tel tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırarak, rahatlama sağlar.